Lista aktualności Lista aktualności

Odsłonięcie obelisku

Szczególnie mocnym i wyjątkowo silnym świadectwem miłości do Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu było Powstanie styczniowe 1863-1864.

     To najdłużej trwający zryw niepodległościowy w epoce porozbiorowej. Brali w nim udział przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa uformowani w oddziały, początkowo słabo wyposażone, ale składające się z dojrzałego pokolenia, które czuło się odpowiedzialne za przyszłość naszego kraju. 

      Jak wynika z licznych relacji historycznych i zapisków czasów powstańczych w tym okresie doszło do około 1200 potyczek. Niejednokrotnie, to właśnie lasy był placem krwawych bitew. Stawały się schronieniem dla walczących o wolny kraj. Wielu zmierzało w jego kierunku w poszukiwaniu ostoi, dla wielu przeradzał się on w miejsce ostatniego spoczynku. Nie brak miejsc związanych z walką polskiego narodu o niepodległość, nierzadko natrafimy na krzyż, czasem obok niego uda nam się odnaleźć tabliczkę z napisem, a czasem jedynie usypany kopczyk.

     Do naszej polskiej historii, w sobotę 27 lipca br.  dołączył jeszcze jeden świadek. Na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Koniecpol odsłonięto obelisk upamiętniający 150 – rocznicę bitwy Powstania Styczniowego pod Rudnikami i Zarogiem. Wspólna inicjatywa, Koła Łowieckiego „Jenot" w Częstochowie i Nadleśnictwa Koniecpol, przypomniała o trudzie jak włożyli nasi przodkowie w budowanie niepodległej Polski.

     W uroczystości udział wzięli leśnicy, myśliwi, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie, nauczyciele, duchowieństwo i przybyli mieszkańcy pobliskich miejscowości. 

    Słowa powitalne, do wszystkim zgromadzonych,skierował Starosta Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, który oficjalnie odsłonił obelisk.Jego poświęcenie przez Księdza Mariusza Kwaśniewskiego  z Parafii św. Katarzyny i Jana Ewangelisty w Seceminie rozpoczęło ceremonię składania kwiatów ipełnych patosu przemówień. Znamienici goście, a wśród nich: Jarosław Mikołajczyk – przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach – Łowczy Okręgowy, Stanisław Twardoch– Przedstawiciel Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Kasiura – Radny Powiatu Częstochowskiego, Janusz Łach – Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Adam Albertusiak – Główny Specjalista Zespołu ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiejw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Sławomir Krzysztofik – Wójt Gminy Secemin, Jan Skrzyniarz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol, Sławomir Starczewski  – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Koniecpol, , oraz reprezentanci Braci Myśliwskiej z Kół Łowieckich Okręgu Częstochowskiego, wzbogacili spotkanie swoimi kroplami historii. Całą oprawę zapewnił Łowczy i Prezes Koła Łowieckiego „Jenot", kolejno: Miłosz Kościelniak – Marszał oraz Zbigniew Antczak.

    "Każda epoka ma swe własne cele, I zapomina o wczorajszych snach..." pisał Adam Asnyk, który bezpośrednio brał udział w Powstaniu Styczniowym. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnikach pokazali jednak, że ślady przeszłości nie są im obojętne i pamięć o powstańcach nie może zostać zaprzepaszczona. Przygotowany przez nich program artystyczny, przeniósł wszystkich zgromadzonych na karty historii zapisane wydarzeniami z 1863 roku.

     Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego zwieńczyło wzniosłe uroczystości. Nadszedł czas na chwile refleksji, zatrzymania się przy obelisku i wsłuchania się w tętniące, w pobliskich leśnych ostępach, historyczne okrzyki: Gloria victis!