Lista aktualności Lista aktualności

Czas to miłość

"Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi”

     Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Punktem kulminacyjnym był dzień 12 września 2021, gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna.

     Niespełna w dwa miesiące później, 5 listopada  mieliśmy zaszczyt spotkać się na uroczystym sadzeniu buka purpurowego dla upamiętnienia bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w roku beatyfikacji.

      W uroczystościach zorganizowanych staraniem Nadleśnictwa Koniecpol i Urzędu Miasta i Gminy Koniecpol udział wzięli gospodarze: Pan Damian Sieber – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Pan Ryszard Suliga – Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol, Pan Przemysław Grabowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol, oraz zaproszeni Goście: Pani Lidia Burzyńska – Poseł na Sejm RP, Pan Ryszard Majer – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Monika Fajer – przedstawicielka Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Pan Robert Magdziarz– Wicewojewoda Śląski, Nadleśniczowie sąsiednich jednostek, emerytowani kierownicy Nadleśnictwa Koniecpol, Służba Leśna, funkcjonariusze Policji, PSP oraz  druhowie strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorowie szkół, przedszkoli i żłobka, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy z terenu miasta i gminy Koniecpol, sołtysi wraz z radami sołeckimi, przedstawiciele stowarzyszeń działających na terenie miasta i gminy Koniecpol, o także media. Na szczególną uwagę zasługuje fakt licznej obecności mieszkańców miasta i gminy Koniecpol.

     Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. Michała Archanioła w Koniecpolu eucharystią  odprawioną przez Ks. Kanonika Leszka Struzika i Ks. Kazimierza Bogdała przez wstawiennictwo bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Tuż po mszy świętej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Koniecpolu zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne przybliżając wszystkim zgromadzonym postać Błogosławionego. „O niezłomny Prymasie Tysiąclecia, Kardynale Stefanie Wyszyński!” – słychać było w całej świątyni.

     Tuż po tym, wszyscy zgormadzeni udali się pod Pomnik Katyński, po którego prawej stronie został posadzony buk purpurowy. W hołdzie bł. Kardynałowi Stefanowie Wyszyńskiemu, który zawsze darzył wielką sympatią dzieci i młodzież, symbolicznego sadzenia dokonali pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Koniecpolu. „(…)Będzie to wielka pamiątka, o którą dzieci będą dbać, o to dzisiejsze drzewko, które jest drzewkiem pamięci, połączone z wieloma pokoleniami” – powiedział Robert Magdziarz – Wicewojewoda Śląski.

„Wybór drzewka ma symboliczne znaczenie. – Kolorystyka drzewa odnosi się do purpury kardynalskiej. Jest to już trzeci buk, który posadziliśmy na cześć błogosławionego ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego” – podkreślił podczas swojego wystąpienia Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Pan Damian Sieber. 

„Wybór drzewka ma symboliczne znaczenie. – Kolorystyka drzewa odnosi się do purpury kardynalskiej. Jest to już trzeci buk, który posadziliśmy na cześć błogosławionego ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego” – podkreślił podczas swojego wystąpienia Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Pan Damian Sieber.  „Nieprzypadkowo właśnie ten gatunek został wybrany na tą okoliczność. Już od dawnych czasów buk uważany był za drzewo szczęśliwe, symbol miłości, cierpliwości              i spokoju. Jego symbolika znakomicie wypisuje się w życie wybitnego przywódcy duchowego, zaś opanowanie            i stoicyzm Błogosławionego winny towarzyszyć również     i nam w codziennym życiu” – dopowiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Koniecpol Pan Przemysław Grabowski.

     Po wystąpieniach nastąpiło podpisanie pamiątkowego aktu, który będzie przypominał o tym doniosłym wydarzeniu. Zajmie on honorowe miejsce w kościele p.w. Michała Archanioła w Koniecpolu, tuż obok aktu sadzonego kilka lat temu dębu papieskiego.

     Był to ogromny zaszczyt i wyróżnienie dla całej braci leśnej móc być uczestnikami tak podniosłego wydarzenia. Niech pozostawiony przez błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego dorobek będzie drogowskazem dla wszystkich. Ufamy, że będzie prowadził nas i nadawał właściwy tor planom, zamierzeniom i podejmowanym decyzją.