Lista aktualności
Stop! Niebezpieczny olbrzym
Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski w latach 50-tych XX w. do celów badawczych nad wykorzystaniem tej rośliny jako wydajnej paszy dla bydła. W latach 70-tych uprawiano ją niemalże we wszystkich ośrodkach rolniczych.
Niezależnie od miejsca okazało się, że wartości paszowe są znacznie mniejsze, niż się początkowo spodziewano. Brak zainteresowania dalszą produkcją spowodował, że barszcz Sosnowskiego wymknął się z kontrolowanej produkcji rolnej i przeniknął do naturalnego środowiska. Tam przez wiele lat, bez żadnego nadzoru, kolonizował nowe miejsca i powiększał swój obszar występowania.
Choć barszcz Sosnowskiego zachwyca i przyciąga uwagę swoją majestatyczną wielkością (dorasta nawet do 3,5 m wysokości) – zapewne jest największą rośliną zielną występującą w Polsce – to równie wielkie stwarza zagrożenie. Oprócz dużych rozmiarów wygrywa bezkonkurencyjnie w walce o miejsce, światło i wodę.
Największym zagrożenie ze strony barszczu Sosnowskiego stanowią wydzielane przez wszystkie części tej rośliny olejki eteryczne. Olejki te tworzą naturalną ochronę rośliny przed owadami i patogenami. Związki te są bardzo niebezpieczne dla ludzi i w kontakcie ze skórą powodują oparzenia II, a nawet III stopnia, a także zapalenie spojówek. Objawy pojawiają się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kontakt z tą rośliną jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i alergików.
Spożywanie zielonych części barszczu Sosnowskiego przez zwierzęta może spowodować biegunkę, krwotoki wewnętrzne, a także stan zapalny układu pokarmowego. Nieodosobnionymi przypadkami są także oparzenia zewnętrzne.
Występowanie tego gatunku powoduje dużą degradację środowiska przyrodniczego. W miejscach, gdzie się pojawi, szybko staje się rośliną dominującą, zatrzymuje dostęp do światła innym roślinom występującym w pobliżu, uniemożliwia i utrudnia rozwój flory. Wegetacja barszczu zaczyna się bardzo wcześnie, dzięki temu eliminuje rośliny o późniejszym rozwoju wegetatywnym.
Roślina ta staje się coraz bardziej uciążliwa także w terenach leśnych, do których ekspansywnie wkracza. Barszcz pojawiając się w młodym pokoleniu lasu, powoduje swoim szybkim wzrostem zacienienie młodych drzewek, które nie są w stanie w krótkim czasie wybić się ponad te rośliny. W konsekwencji drzewka giną i wypadają – tracone jest bezpowrotnie najmłodsze pokolenie lasu.