Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca bogatą historią pisane

Miejsca bogatą historią pisane

W lasach Nadleśnictwa Koniecpol znajduje się wiele miejsc historycznie związanych z walkami niepodległościowymi narodu polskiego z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Styczniowego i II Wojny Światowej.

Pod Szczekocinami miała miejsce bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej z wojskami carskimi, a w okolicach Koniecpola, w okresie Powstania Styczniowego, bitwy i potyczki toczyły oddziały Józefa Oksińskiego i Zygmunta Chmieleńskiego. W czasie II wojny światowej z niemieckim najeźdźcą zmagały się oddziały partyzanckie Mieczysława Tarchalskiego – leśnika, dowódcy największego na tym terenie zgrupowania Armii Krajowej.

Tereny niektórych z leśnictw, wchodzących w skład Nadleśnictwa Koniecpol, są szczególnie bogate w miejsca historią pisane a my zachęcamy do bliższego zapoznania się   z wydarzeniami i odwiedzenia stanowisk, o których warto pamiętać.

W przygotowanym dla Państwa poniżej opracowaniu wykorzystano materiały zawarte w książkowym wydaniu "Historia zapisana w lesie" autorstwa Kazimierza Wojciecha Cywińskiego. Zdjęcia i inne ciekawostki pochodzą z archiwum Nadleśnictwa.