Asset Publisher Asset Publisher

Wakacje w lesie

Wielu z nas, wykorzystując uroki i pogodę tej pory roku zaplanowało i zarezerwowało już termin na zasłużony odpoczynek.

Ile zgiełku i dylematów zapewne rodziło się przy wyborze najkorzystniejszej propozycji, miejsca czy dogodnej daty. W ferworze przygotowań nie zapominajmy, a w celu uniknięcia trudnych wyborów zdajmy się na najtańsze i najpewniejsze biura podróży jakimi są Lasy Państwowe. Przygotowana oferta w postaci polskich lasów to najzdrowsze, łatwo dostępne i najciekawsze w każdym sezonie miejsce do spędzenia niezapomnianych chwil oraz odpoczynku w pełnym tego słowa znaczeniu.
 
Nadleśnictwo Koniecpol, włączając się w przygotowanie tegorocznej oferty turystycznej zaprasza wszystkich miłośników przyrody na urokliwe wycieczki do pobliskich lasów. Pamiętajmy, że kontakt z naturą przynosi wartości nie dające się wytworzyć w żaden inny sposób a lasy, które tak pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie mamy na wyciągnięcie ręki.
 
W Nadleśnictwie Koniecpol szczególnie dbamy o to, by lasy, obok funkcji gospodarczych i ochronnych, pełniły również funkcje społeczne. Wkładamy wiele zaangażowania, by odwiedzający nas goście mogli ciekawie i bezpiecznie korzystać z leśnych funkcji turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Tereny naszej jednostki oferują możliwość zorganizowania grupowych wycieczek pieszych i rowerowych po najpiękniejszych zielonych zakątkach. 
 
Dla gości indywidualnych, w celu pełnego skorzystania z naszej oferty przygotowaliśmy charakterystykę i opisy najciekawszych miejsc Nadleśnictwa. Są one dostępne na naszej stronie internetowej oraz portalu czaswlas.pl . Ostatnia z wymienionych to także skarbnica wiedzy i cennych informacji, wirtualny przewodnik turystyczny, przydatny podczas podróży po różnych zakątkach naszego kraju.
 
Nikt nie ma wątpliwości, że las to nieopisane piękno. Bywają jednak rzeczy, o których, mówiąc potocznie, nie śniło się nawet filozofom. Niektóre z nich mają w lesie charakter zjawisk zwyczajnych, ba – przeważnie naturalnych (za Edward Marszałek „Co zrobić w lesie, gdy…"). Czy zastanawiałeś się Drogi Leśny Podróżniku, jak jesteś przygotowany na takie ewentualne zdarzenia jak pożar lasu? Dla przypomnienia, najważniejsza zasada: liczy się czas, więc musimy działać jak najszybciej. Wprawdzie małe zarzewie ognia może czasem ugasić jedna osoba, ale gdy pożar się rozprzestrzenia, nawet nie próbujmy  tłumić go samodzielnie. Wystarczy, że zostaniemy bohaterem, jeśli szybko wezwiemy straż pożarną. Powinniśmy też powiadomić najbliższe nadleśnictwo. Miejmy na uwadze również własne bezpieczeństwo – bez zbędnej zwłoki oddalmy się od pożaru, tak by drogi ucieczki nie odciął nam ogień.
 
Jako Goście naszych lasów mamy również obowiązek dbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe zielonych kompleksów. Pamiętajmy by czytać leśne tablice informujące o zagrożeniach, nigdy nie używać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, rozpalać ogniska w odległości co najmniej 100 m od granicy lasu, biwakować tylko w miejscach do tego przeznaczonych, wytworzone w lesie śmieci zabierać ze sobą – ślady ludzkiej obecności nie tylko szpecą czy przeszkadzają zwierzętom, dla których las jest domem ale są też źródłem zagrożenia pożarowego.
 
 „Szumi dokoła las, czy to jawa czy sen? Co Ci przypomina, co Ci przypomina widok znajomy ten?" Niech zacytowane na koniec słowa poety Leona Pasternaka staną się mottem letniego okresu i zachęcają do poszukiwania nieprzemijalnego piękna podczas wycieczek po naszym wspólnym, narodowym zielonym skarbcu.
 
Życzymy wszystkim udanego, bezpiecznego wypoczynku i wspaniałej pogody. Do zobaczenia na leśnych szlakach!