Lista aktualności Lista aktualności

Historia leśnej ozdoby choinkowej

Kiedy w listopadzie Nadleśnictwo Koniecpol wraz z Polskim Towarzystwem Leśnym działającym przy jednostce ogłosiło konkurs edukacyjno-plastyczny na „Leśną ozdobę choinkową”, nikt nie przypuszczał, że spotka się on z tak ogromnym zainteresowaniem.

Łącznie zgłoszonych zostało 320 prac z 26 placówek oświatowych. Przerosło to oczekiwania wszystkich a pracujące Jury miało nie lada kłopot w wyborze finalistów. Artyści, którzy wzięli udział w naszym konkursie odnaleźli w lesie nie tylko drzewa, zwierzęta czy owoce runa leśnego. Doszukali się w leśnych ostępach źródła inspiracji, które teraz w postaci ozdób świątecznych będzie wprowadzać nas w magię Świąt Bożego Narodzenia.
Z założenia, konkurs miał na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania lasem i jego zróżnicowaniem, uwrażliwienie na otaczające nas piękno a także rozwijanie kreatywności, umiejętności postrzegania i doceniania polskiej przyrody. Ważne było również zachowanie i pogłębianie tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych, pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej przy wykorzystaniu materiałów naturalnych. Dedykowany był Przedszkolakom i Uczniom szkół podstawowych.
Ostatecznie nagrodzonych i wyróżnionych zostało 39 Uczestników. Przyznano również nagrodę Jury dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku. Trud jaki włożyli w wykonanie prac winien być liczony podwójnie.
To jednak nie był koniec przygody z leśną ozdobą choinkową. Prace konkursowe wyruszyły w dalszą podróż i trafiły do Domu Pomocy Społecznej w Lelowie, gdzie podczas corocznej akcji „Choinka Nadziei” zostały wykorzystane do ozdobienia leśnego drzewka.
Obdarowywanie sprawia więcej radości niż branie – doskonale wiedzą o tym Uczestnicy konkursu oraz zgromadzeni przy „Choince Nadziei" Goście. Spotkanie w lelowskim Domu Pomocy Społecznej to zwieńczenie wszystkich starań oraz niezapomniana lekcja empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka. Dobro jest dobrem, tylko wtedy, gdy dzielimy się z nim z drugim człowiekiem a my będziemy o tym pamiętać nie tylko wtedy, gdy pierwsza gwiazda pojawi się na niebie i zasiądziemy do Wigilijnej Wieczerzy.