Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie czas zacząć

Co najmniej 20 milionów kilogramów – tyle jadalnych grzybów czeka na nas każdego roku w polskich lasach. Amatorzy leśnych wędrówek z koszykiem już zacierają ręce. Oficjalnie, rozpoczął się okres, w którym to cierpliwość w poszukiwaniach będzie odpłacała się wspaniałymi okazami dorodnych grzybów a jak powszechnie wiadomo, nic nie krzepi bardziej niż powrót do domu z pełnym koszem leśnych dobrodziejstw!

Ich zbieranie to rodzinna tradycja, wiedza o tej części runa leśnego niejednokrotnie przekazywana jest z dorosłych na dzieci a grzybobranie to jeden z nielicznych obszarów, gdzie więzi międzypokoleniowe ulegają ożywieniu.   To wspaniała forma wspólnej rozrywki i odpoczynku na łonie natury dla którego nie żal porzucić wygodne miejsce w domowym zaciszu.
Podczas pobytu na terenie Nadleśnictwa Koniecpol zachęcamy również do skorzystania z obiektów infrastruktury turystycznej i miejsc postojowych przygotowanych z myślą o naszych Gościach. Pamiętajmy przy tym by podczas euforii oglądania borowika „siedzącego" w mchu zachować zdrowy rozsądek i przestrzegać podstawowych zasad zbierania grzybów. Dla przypomnienia a i ku przestrodze prezentujemy je poniżej.
Grzyby w społecznościach słowiańskich to potrawy rytualne, bez których nie mogą odbyć się chociażby najważniejsze w naszej religii święta chrześcijańskie. Zupełnie inna sytuacja panuje w krajach Europy Zachodniej, gdzie przepisy prawne są bardziej restrykcyjne a i dostępność ostępów leśnych jest znacznie mniejsza. W Polsce blisko 80 proc. terenów leśnych zarządzają Lasy Państwowe, wszyscy mają na nie wolny wstęp i mogą do woli korzystać z pożytków runa leśnego. Wykorzystajmy ten fakt jak najpełniej, poczujmy w grzybobraniu coś z jesiennego karnawału.
Leśnym Poszukiwaczom życzymy odnalezienia w Koniecpolskich lasach baśniowego „czarciego kręgu", borowika pod każdym dębem, relaksu i satysfakcji z udanych zbiorów.